طلوع و غروب مودریچ در آلمان

اولین بازی که لوکا مودریچ با کرواسی به یک تورنومنت فوتبالی رفت؛‌ جام‌جهانی ۲۰۰۶ در آلمان بود و احتمالا آخرین سفر او با کرواسی به یک تورنومنت فوتبالی هم در همین آلمان رقم بخورد؛ اینبار ۱۸ سال بعد در یورو ۲۰۲۴.

در تیمِ کرواسی ۲۰۰۶ خیلی صحبتی از لوکا مودریچِ آن روزها ۲۰ ساله نبود. بیشتر حرف از نیکو کرانچار بود. فرزند سرمربی وقت کروات‌ها؛‌ زلاتکو کرانچار.

کرانچار برای ما آشناست، سال‌ها بعد سرمربی پرسپولیس و سپس سپاهان شد. چند سال پیش هم خیلی ناگهانی فوت کرد.(آخرین تجربه فوتبالی او هدایت تیم امید ایران بود که با اتهام می‌خوارگی شغلش را از دست داد) آن روزها او در فوتبال کرواسی حکمرانی می‌کرد و پسرش هم امید نسل بعد بود. در بازی اول مقابل برزیل (که اتفاقا در همین ورزشگاه المپیک برلین که امسال کرواسی اولین بازی خود را مقابل اسپانیا انجام داد، برگزار شده بود) نیکو فیکس بود و لوکا روی نیمکت. در بازی بعدی مقابل ژاپن، مودریچ در دقیقه ۷۸ جانشین کرانچارِ پسر شد. این اولین بازی او در یک تورنومنت ملی برای کشورش بود.

در همان روز داریو شیمیچ موفق شد یک رکورد تاریخی بزند هشتاد و دومین بازی ملی‌اش را انجام دهد. این در تاریخ فوتبال کرواسی بی‌نظیر بود و او تبدیل شد به باسابقه‌ترین بازیکن فوتبال این کشور.

بیاید ۱۸ سال جلو برویم. برسیم دوباره به آلمان و اینبار در سال ۲۰۲۴. حالا لوکیتا روزهای پایانی فوتبالش را سپری می‌کند. او نماینده فوتبال کرواسی در ۲ دهه گذشته بوده. تمام بازیکنانی که با کرواسی در جام جهانیی ۲۰۰۶ حضور داشتند، بازنشست شدند. حتی کرانچار جوان هم ۵ سالی می‌شود فوتبال را کنار گذاشته. نیکو کوواچ و ایگور تودور که اصلا تبدیل شده‌اند به مربیان سرشناس فوتبال اروپا ولی مودریچ همچنان در حال بازی‌ست. او رکورد ۸۲ بازی ملی را به سخره گرفته و حالا آن عدد را دوبرابر و حتی بیشتر کرده و امروز ۱۷۶مین بازی ملی‌اش را انجام داد. بالاتر از هر فوتبالیست دیگری در کرواسی.

او در این چندسال دوبار رهبری تیمش برای رسیدن به نیمه‌نهایی جام‌جهانی را برعهده داشته. در سال ۲۰۱۸ حتی به فینال رسیدند. کرواسی البته هرچقدر در این سال‌ها در جام‌جهانی خوب بوده، در یورو هرگز به مراحل پایانی حتی نزدیک هم نشده. بهترین عملکرد آنها در سال ۲۰۰۸ رقم خورد که به جمع ۸ تیم پایانی راه یافتند ولی در نهایت در یک‌چهارم نهایی و در ضربات پنالتی(چیزی که در آن استادند!) به ترکیه باختند. اتفاقا خود مودریچ که اولین یورویش را تجربه می‌کرد، پنالتی اول تیمش را از دست داد. اینبار و در آخرین رقص او در جام ملت‌های اروپا چه می‌شود؟

0 دیدگاه در “طلوع و غروب مودریچ در آلمانافزودن → خودتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس